Autumn programming at the Tabakalera cinema | Tabakalera - Donostia / San Sebastián

Autumn programming at the Tabakalera cinema

zinemamaitedugu.jpg

OCTOBER NOVEMBER DECEMBER

The Tabakalera cinema is a shared public screen programmed jointly by Tabakalera, Basque Film Library, Donostia Kultura, Elías Querejeta Zine Eskola and SSIFF-San Sebastian International Film Festival.
Our programme proposes a constant review of the history of film (its past, present and future), either by means of retrospectives of filmmakers, or through cross-cutting and thematic explorations, in order to rewrite a permanent history of cinema.

CONTEMPORARY CINEMA. CONTEMPORARY CLASSICS

Saturday, October 6
Quién lo impide, Jonás Trueba, 2018, VO ES.
11:00 Sólo somos, 90’, Sala 1 (Pases: 11:00, 13:00, 16:00, 18:00).
11:15 Principiantes, 60’, Sala Z (Pases: 11:15, 12:30, 16:00, 17:17, 18:30).
11:00 Si vamos 28 volvemos 28, 80’, Sala 2 (11:00, 12:30, 15:30, 17:00, 18:30).
11:00 Tú también lo has vivido, 55’, Ubik: Pantalla Experimental (Pases: 11:00, 12:15, 13:30, 15:30, 17:20, 18:40).
20:00,Round table with the project team and Rafa Berrio’s concert.

Saturday, October 20, 20:00
‘77 No Commercial Use, Luis Fulvio, Italy, 2017, 127’

Wednesday, October 24, 20:00
Bliss, Gregory J. Markopoulos, USA, 1967, 16mm, 6'
Twice a Man, Gregory J. Markopoulos, USA, 1963, 16mm, 49'
Gilbert and George, Gregory J. Markopoulos, USA, 16mm, 1975, 12'

Wednesday, October 31, 20:00
Line Describing a Cone, Anthony McCall, UK, 1973, 16mm, 30'

Thursday, November 8, 20:00
20th Anniversary of Kimuak.

Wednesday, November 14, 20:00
La Vallée close, Jean-Claude Rousseau, France, 1995, 144'

Thursday, November 20, 20:00
40th Anniversary of Basque Film Archive.
Mercado de futuros, Mercedes Álvarez, Spain, 2011, 113'
Cinco elementos para cualquier universo, Mercedes Álvarez, Spain, 2012

Thursday, December 13, 18:30
Tódalas mulleres que coñezo, Xiana do Teixeiro, Spain, 2018, 71'

HELENA TABERNA

Thursday, October 4, 20:00
Yoyes, Helena Taberna, Spain, 1999, 99'
Presentation: Helena Taberna.

Friday, October 5
18:00, Cinema conversations: Helena Taberna - Agnieszka Holland. Discussion moderated by Pilar Rodrigez
20:00, Pokot (El rastro), Agnieszka Holland, Polonia, 2017, 128'
Presentation: Agnieszka Holland

Thursday, October 18
La mujer de Lot, Helena Taberna, Spain, 1990
87 cartas de amor, Helena Taberna, Spain, 1992, 14'
Emiliana de Zubeldia, Helena Taberna, Spain, 1993
Nerabe, Helena Taberna, Spain, 1996, 11'
Presentation: Carlos Muguiro.

Thursday, October 25, 20:00
Busto de un poeta, Helena Taberna, Spain, 1991,
Alsasua 1936, Helena Taberna, Spain,1994, 35',
Recuerdos del 36, Helena Taberna, Spain, 1994

Thursday, November 15, 20:00
Extranjeras, Helena Taberna, Spain, 2003, 75'
Presentation: Pilar Rodriguez

Thursday, December 6, 20:00
La buena nueva, Helena Taberna, Spain, 2008, 108
Presentation: Bárbara Goenaga, Aizpea Goenaga.

Thursday, December 14, 20:00
Nagore, Helena Taberna, Spain, 2010, 77'
Presentation: Izaskun Arandia.

Thursday, December 20
Acantilado, Helena Taberna, Spain, 2016, 96'
Presentation: Helena Taberna.

CLAIRE DENIS

From October 2018 to May 2019.

Thursday, October 27, 20:00
Vers Nancy, Claire Denis, Germany, UK, 2001, 10'
L'Intrus, Claire Denis, France, 2003, 129'

Saturday, November 10, 20:00
Un beau soleil intérieur, Claire Denis, France-Belgium, 2017, 94'

Sunday, November 11, 19:00
Les Salauds, Claire Denis, France, 2012, 120'

Sunday, December 2, 19:00
Aller au diable, Claire Denis, France, 2010, 45'

Saturday, December 15, 20:00
White Material, Claire Denis, France, 2007, 102'

Wednesday, December 26, 20:00
35 rhums, Claire Denis, France-Germany, 2007, 100'

Saturday, December 29, 20:00
Vers Mathilde, Claire Denis y Mathilde Monnier, France, 2004, 84'

AGNÈS VARDA (NOSFERATU)

From November 2018 to June 2019.

Wednesday, November 21, 20:00
La Pointe Courte, Agnès Varda, France, 1954, 80'

Wednesday, November 28, 20:00
Ô saisons, ô châteauxAgnès Varda, France-Italy, 1957, 22'
Cléo de 5 à 7Agnès Varda, France-Italy, 1961, 90'

Wednesday, December 5, 20:00
Du côté de la côteAgnès Varda, France, 1958, 24'
Le BonheurAgnès Varda, France, 1964, 85'

12 de diciembre, miércoles, 20:00
Les Fiancés du pont Mac DonaldAgnès Varda, France, 1961, 3'
Lions, Love (… and Lies)Agnès Varda, France, 1969, 110'

S. CRAIG ZAHLER

Dialogues with the 29th Fantastic Film and Horror Week.

Wednesday, October 10, 20:00
Bone Tomahawk, S. Craig Zahler, USA, 2015, 133'

Wednesday, October 17, 20:00
Brawl in Cell Block 99, S. Craig Zahler, USA, 2017, 132'

ZABALTEGI TABAKALERA + PLUS

Thursday, October 11, 20:00
La bouche de Jean-Pierre, Lucile Hadzihalilovic, France, 1996, 52'
Good Boys Use Condoms, Lucile Hadzihalilovic, France, 1998, 6'
Nectar, Lucile Hadzihalilovic, France, 2014, 18'

Friday, October 12, 20:00
Innocence (L'école), Lucile Hadzihalilovic, France, 2004, 111'

Saturday, October 13, 20:00
Chingcha-sawan (Ferris Wheel), Phuttiphong Aroonpheng, Thailand, 2015, 25’
La vida útil, Federico Veiroj, Uruguay, 2010, 67'

Sunday, October 14, 19:00
Thermidor, Virgil Vernier, France, 2009, 16'
Orléans, Virgil Vernier, France, 2012, 58'

Friday, October 26, 20:00
Mercuriales, Virgil Vernier, France, 2014, 108'

Thursday, November 1, 20:00
Smultronstället (Fresas salvajes), Ingmar Bergman, Suecia, 1957, 90'

Friday, November 9, 20:00
La rabia, Albertina Carri, Argentina, 2008, 83'

Sunday, December 9, 18:00
Lucía, Cristóbal León, Joaquín Cociña, Niles Atallah, Chile, 2007, 4’
Luís, Cristóbal León, Joaquín Cociña, Niles Atallah, Chile, 2008, 4’
Rey, Niles Atallah, Chile-France-Holland-Germany-Qatar, 2017, 90'

Sunday, December 23, 19:00
La vie de Jesus, Bruno Dumont, France, 1997, 91'

Sunday, December 30, 19:00 (78’).
Opération Béton, Jean-Luc Godard, Switzerland, 1954, 17'
Une femme coquette, Jean-Luc Godard, Switzerland, 1955, 9'
Charlotte et Véronique, ou Tous les garçons s'appellent Patrick, Jean-Luc Godard, France, 1959, 21'
Charlotte et son Jules, Jean-Luc Godard, France, 1960, 13'
Une histoire d'eau, Jean-Luc Godard y François Truffaut, 1961, France, 18'

 

SANTOS ZUNZUNEGUI. FILM STORIES

From October 2018 to June 2019.

Sunday, October 7
18:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
19:00, Lady Windermere’s Fan (El abanico de Lady Windermere), Ernst Lubitsch, USA, 1925, 98'

Sunday, October 18
18:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
19:00, Oktyabr (Octubre), Sergei M. Eisenstein, URSS, 1928, 100'

Friday, November 16
19:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
20:00, La grande illusion (La gran ilusión), Jean Renoir, France, 1938, 114'

Saturday, December 1
19:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
20:00, Genroku Chûshingura I-II (La venganza de los 47 ronins), Kenji Mizoguchi, Japan, 1941, 241'

Friday, December 7
19:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
20:00, Paisà, Roberto Rossellini, Italy, 1946, 134'

Sunday, December 16
18:00, Presentation a cargo de Santos Zunzunegui.
19:00, Wagon Master (Caravana de paz), John Ford, USA, 1950, 86'

FROM THE BEGINNING. STORIES OF THE FILM FEMINIST

From October 2018 to June 2019.

Friday, October 19
19:00, Presentation a cargo de Ingrid Guardiola.
20:00, Screening (66’)
Madame a des envies, Alice Guy, France, 1906, 4’
La souriante Madame Beudet, Germaine Dulac, France, 1923, 35’
Étude cinématographique sur une arabesque, Germaine Dulac, France, 1929, 7’
At land, Maya Deren, USA, 1946, 15’
Glimpse of the garden, Marie Menken, USA, 1962, 5’

Friday, November 30
20:00, Daisies, Věra Chytilová, Czech Republic, 1966, 76’

Friday, December 28
20:00, Riddles of the Sphinx, Laura Mulvey, Peter Wollen, UK, 1977, 92’

GALLOPING BODIES. LOCOMOTION. MOVEMENT AND CINEMA

From October 2018 to June 2019.

Sunday, October 21
18:00 Conference:Manuel Garin, author of the book El gag visual, de Buster Keaton a Super Mario.
19:00 Screening
College (El colegial), James W. Horne, USA, 1927, 68'

Sunday, November 18, 19:00
Ma, Celia Rowlson-Hall, USA, 2015, 85'

Friday, December 21, 20:00
Das weiße Stadion, Arnold Fanck y Othmar Gurtner, Switzerland, 1928, 87'

THE ATOMIC AGE

Imaginaries of childhood, adolescence and youth in the history of cinema.

Sunday, October 7, 12:00
Session for children
The Marathon Diary, Hanne Berkaak, Norway, 2015, 8'
Paper Plane, Gianluca Maruotti, Italy, 2013, 4’52’’
Anécdota En El Zoo, Veronika Zacharová, Czech republic, 2015, 4’
Cookie-Tin Banjo, Peter Baynton, UK, 2014, 3'
Shmevolution, Nolan J. Downs, USA, 2016, 4' 45''
The Perfect Magic, Wan-Jung Hsiao, Japan, 2014, 5'
The Little Cousteau, Jakub Kouřil, Czech republic, 2014, 8'

Sunday, October 14, 11:00
Moonfleet (Los contrabandistas de Moonfleet), Fritz Lang, USA, 1955, 89'

Sunday, November 4, 12:00
Session for children

Sunday, November 18, 11:00
Zazie dans le Metro (Zazie en el metro), Louis Malle, France, 1959, 92'

Sunday, December 2, 12:00
Session for children.

Sunday, December 16, 11:00
20.000 leagues under the sea (20.000 leguas de viaje submarino), Richard Fleicher, USA, 1954, 127’

CARTES BLANCHES

Saturday, November 17, 20:00
Zinetika, Cinema and Dance Festival.

Thursday, November 22, 20:00
Literaktum (Gustukuena).

Saturday, December 8, 20:00
Viennale, Vienna International Film Festival.

Wednesday, December 19, 20:00
Agnès Varda, 1st Carte Blanche.

Thursday, December 27, 20:00
(H)emen (Gustukuena).